Pompy samozasysające
Pompy samozasysające to ogólne określenie dla pomp posiadających zdolność ewakuacji powietrza w rurociągu ssawnym i zdolne do ponownej pracy w przypadku jej zapowietrzenia.
W ramach pomp samozasysających możemy rozróżnić kilka typów rozwiązań, charakteryzujących się inną zasadą działania funkcji samo-zasysania.
Najbardziej popularne rozwiązania pomp samozasysających:
- Pompy z wbudowaną zwężką venturiego (tzw. jet), stosowane w małych pompach do zastosowań przydomowych i niedużych instalacji przemysłowych. Pompy tego typu charakteryzują się niewielką zdolnością do ewakuacji powietrza i wymagają zalania pompy oraz zastosowania zaworu zwrotnego po stronie ssawnej. Są wrażliwe na zanieczyszczenia w cieczy.
- Pompy krążeniowe np. boczno-kanałowe — pompy wymagające wstępnego zalania i posiadające dobre własności wobec pracy z powietrzem w linii ssawnej. Wadą tych pomp jest możliwość pompowania tylko czystych cieczy oraz stosunkowo nieduża wartość maksymalnego przepływu (do ok 30 m³/godz.)
- Pompy samozasysające z korpusem spiralnym — pompy wymagające wstępnego zalania tylko korpusu, a nie całej linii ssawnej oraz posiadające wbudowany zawór zwrotny, przeważnie typu klapowego. Posiadają zdolność do odprowadzenia powietrza z rurociągu ssawnego przy starcie urządzenia, a po skończonej pracy ciecz znajdująca się w rurociągu może spłynąć z powrotem do zbiornika. Pompy tego typu dobrze sprawdzają się w zastosowaniach np odwadniania wykopów, gdyż po zapowietrzeniu i pojawieniu się powietrza oraz zerwaniu strugi cieczy, mogą odpowietrzyć się samoistnie. Dodatkowo pompy takie mogą zostać wyposażone w wirniki półotwarte, co pozwala na ich skuteczne zastosowanie także w przypadku brudnej wody i ścieków.
- Pompy wirowe ze wspomaganiem próżniowym — najskuteczniejsze rozwiązanie samo-zasysania w zakresie pomp wirowych. Po starcie pompa nie wymaga zalewania korpusu, ani rurociągu, a pompa próżniowa i separator woda-powietrze zainstalowany w ramach agregatu pompowego odpowiada za efektywne odprowadzanie powietrza z linii ssawnej. Pompa taka, w zależności od zastosowanego typu wirnika, może być zastosowania do transferu szlamu i surowych ścieków i jest gotowa do pracy niezwłocznie po podpięciu przewodów ssawnych i tłocznych. Wadą rozwiązania jest wyższa cena niż np. pomp samozasysających z korpusem spiralnym. Dzięki wysokiej zdolności do ewakuacji powietrza, pompy tego typu nadają się do igłofiltrów oraz w aplikacjach czyszczenia zbiorników, gdzie poziom cieczy jest bardzo niski, a do rurociągu wraz z cieczą zasysane jest powietrze.
- Pompy wyporowe samozasysające - oprócz pomp wirowych można spotkać pompy wyporowe posiadające zdolności ssawne. Generalnie większość konstrukcji pomp wyporowych posiada możliwość transferu przynajmniej niewielkiej ilości powietrza wraz z pompowanym produktem, może to jednak mieć znaczny wpływ na jej sprawność i wymagać zalania pompy przed uruchomieniem. Wyjątkiem od tej reguły są m.in. pompy membranowe i perystaltyczne, które potrafią pracować na sucho przez dłuższy czas bez uszkodzenia, a ich zdolność do tłoczenia powietrza niemal na równi z produktem sprawia, że zapewniają efekt “odkurzacza” i możliwość pracy przy niskim poziomie cieczy w zbiorniku.