Pompy do ścieków
Pompy zatapialne do ścieków to niezwykle ważne urządzenia, które służą do transportu ścieków w różnych zastosowaniach.
Zostały one zaprojektowane tak, aby skutecznie transportować ścieki, zanieczyszczenia i inne odpady transportowane wraz z zanieczyszczoną wodą.
Jednym z kluczowych elementów każdej pompy zatapialnej jest wirnik, który ma bezpośredni wpływ na sposób pracy, parametry i możliwe zastosowania.
Poniżej znajdą Państwo opis kilku najczęściej stosowanych typów wirnika w konstrukcjach pomp ściekowych. Każdy z tych wirników ma swoje unikalne zalety i zastosowania, dlatego ważne jest, aby dokładnie zrozumieć wymagania konkretnego zastosowania przed wyborem odpowiedniego typu wirnika.
- Wirnik jednokanałowy (non-clog): Wirniki jednokanałowe są zaprojektowane w taki sposób, aby minimalizować ryzyko zablokowania. Są one często stosowane w pompach do ścieków, gdyż pozwalają na przepływ dużych cząstek stałych oraz gwarantują wysoką sprawność. Charakteryzują się one dużym kanałem przepływowym, który umożliwia przepływ nawet dużych cząstek bez ryzyka zablokowania. Stosowane są na obiektach oczyszczalni ścieków jako pompy procesowe w poszczególnych komorach. Zwykle w tym miejscu procesu ścieki są już wstępnie przefiltrowane (kraty na wlocie do oczyszczalni), więc pompy takie nie będą się zatykać, a ich wysoka sprawność zmniejsza koszt energii zużywanej, mając na uwadze dużą ilość roboczogodzin pracy pomp.
- Wirnik kanałowy (z szerokim kanałem): Ten typ wirnika jest rzadziej stosowany w ściekach komunalnych, natomiast częściej pompach do ścieków przemysłowych – stosuje się go tam, gdzie nie występują dużej wielkości zanieczyszczenia np. szmaty. Jest to prosty wirnik, który w odpowiedniej konfiguracji pozwala na długotrwałą pracę w warunkach zwiększonego zapiaszczenia i występowania cząstek ściernych w sporej ilości. Jednocześnie zapewnia wysoką sprawność i umożliwia generowanie wysokich ciśnień na instalacji tłocznej.
- Wirnik półotwarty (semi-open): Wirniki półotwarte charakteryzują się konstrukcją, która pozwala na przepływ ścieków o ograniczonej wielkości. Ten typ wirnika może nie być tak sprawny jak wirnik zamknięty (pod kątem zużycia energii), ale jest on bardziej odporny na zablokowanie i może przepompowywać ścieki zawierające większe cząstki stałe. Zwykle jednak przelot tej konstrukcji jest ograniczony i w związku z powyższym takie typu wirniki są rzadko stosowane w pompach do ścieków komunalnych. Ta konstrukcja występuje znacznie częściej w zastosowaniu jako pompy do ścieków przemysłowych (oczywiście, w zależności od przemysłu).
- Wirnik otwarty typu VORTEX: Wirniki te są zaprojektowane tak, aby tworzyć wir, który powoduje przepływ krętny ścieków bez całkowitego kontaktu z wirnikiem (w praktyce kontakt z wirnikiem ma tylko 10–15% cieczy). Cechuje je duży swobodny przelot konstrukcji. Dzięki temu są mniej podatne na zablokowanie, co jest ważne przy pompowaniu ścieków zawierających duże i długie cząstki stałe. Stosowany jest do surowych ścieków.
- Wirnik śrubowo-odśrodkowy: jest to typ wirnika, który jest szczególnie efektywny w przepompowywaniu cieczy o zwiększonej lepkości i dużą ilością zanieczyszczeń stałych oraz zawiesiny. Jest idealny do zastosowań, gdzie występuje sporo długich, zawijających się ścieków.
- Wirnik tnący (chopper): Pompy tego typu wyposażone są w wirnik jednokanałowy z dodatkową krawędzią tnącą. Mechanizm tnący rozcina tylko część ścieków, w szczególności tych, które powodują blokowanie normalnych pomp. Ten typ wirnika jest szczególnie przydatny w miejscach, gdzie ścieki zawierają dużą ilość stałych odpadów, które mogą zablokować pompy o tradycyjnym wirniku. Nadaje się do czyszczenia komór z zalegającym osadem oraz sprawdza się lepiej niże inne konstrukcji w warunkach sporej ilości chusteczek nawilżanych dla dzieci, występujących w ściekach.
- Wirnik rozdrabniający: Wirnik tego typu rozdrabnia ścieki na drobne elementy, dzięki czemu możliwy jest ich dalszy transfer rurociągiem o ograniczonej średnicy np. 32,40mm. Mimo funkcji rozdrabniacza, nie jest polecany przez profesjonalistów. Dobra pompa z rozdrabniaczem kosztuje sporo więcej niż inne konstrukcje i jeżeli nie trzeba ścieków rozdrabniać na drobne elementy, lepiej jest użyć innych konstrukcji, które będą mniej zawodne podczas eksploatacji. Typowym i powszechnym błędem jest stosowanie wirników rozdrabniających do cieczy zawierających piasek.
Montaż pomp ściekowych można przeprowadzić na różne sposoby, w zależności od wymagań i specyfikacji miejsca instalacji:
- Montaż w suchej komorze: Pompa jest instalowana w specjalnej, suchej komorze, co umożliwia łatwy dostęp do niej na wypadek konserwacji czy napraw. Komora ta jest zazwyczaj oddzielona od miejsca gromadzenia ścieków. W przypadku możliwości zalania komory ściekowej stosuje się pomy blokowe w wykonaniu z silnikiem IP68 i płaszczem chłodzącym lub innym sposobem chłodzenia silnika o klasie szczelności IP68. W przypadku projektowania tego typu sposobu montażu korzystnie jest przewidzieć napływ grawitacyjny ścieków do komory pompy.
- Montaż zatapialny: W tym przypadku, pompa jest całkowicie zanurzona w ściekach. Ta metoda jest często stosowana tam, gdzie wymagana jest kompaktowa instalacja i gdzie nie jest łatwo dostępne miejsce do instalacji na powierzchni lub suchej komory. Wymaga to jednak dodatkowej ochrony pompy przed korozją i uszkodzeniami oraz silników blokowych klasy IP68. W przypadku pomp zatapialnych stosuje się uszczelnienia mechaniczne wału. Większość pomp ściekowych do ścieków komunalnych montowana jest w taki właśnie sposób.
- Pompy samozasysające przeznaczone do posadowienia na powierzchni, zasysają ściek z komory położonej poniżej. Zaletą tej konstrukcji jest wygoda obsługi i stosunkowa łatwość czyszczenia, a także możliwość zastosowania typowych normowym silników elektrycznych.