Pompy zatapialne
Pompy zatapialne to bardzo popularny rodzaj pomp, cechują się klasą szczelności IP68 i są przeznaczone do pracy w zanurzeniu.
Rodzaje pomp zatapialnych — typy wirnika:
- z wirnikiem kanałowym zamkniętym (posiadają wysoką sprawność lecz ograniczone możliwości jeżeli chodzi o możliwość pompowania ciał stałych)
- z wirnikiem kanałowym otwartym (większa zdolność do transferu zanieczyszczeń w stosunku do pomp z wirnikiem zamkniętym, wysoka sprawność, w zależności od konstrukcji mogą całkiem nieźle sprawdzać się przy pompowaniu zanieczyszczeń, w szczególności konstrukcje z wirnikiem jednokanałowym samoczyszczącym)
- z rozdrabniaczem (przeznaczone do pompowania ścieków przewodem o niewielkim przekroju na duże odległości w kanalizacji projektowanej jako “ciśnieniowa”
- z wirnikiem VORTEX (jeżeli wirnik jest cofnięty w korpusie, są przeznaczone do transferu surowych ścieków, także zawierających długie włókna, konstrukcja przeciwdziałająca zatykaniu i zdolna do pracy w trudnych warunkach, pompy te cechuje większe zużycie mocy ze względu na niższą sprawność hydrauliczną)
- z wirnikiem tnącym (typu Chopper) — skuteczność podobna do wirnika Vortex, sprawność podwyższona (niższe zużycie energii)
- z wirnikiem śrubowo-odśrodkowym (niezawodne pompy do transferu surowych ścieków z bardzo długimi ciałami włóknistymi o wysokiej sprawności hydraulicznej)
- z wirnikiem śmigłowym (przeznaczone do podnoszenia wody na maksymalnie kilka metrów w górę, w celu szybkiego transferu dużej ilości wody z pompowni lub zbiornika)
Praca w niepełnym zanurzeniu pomp zatapialnych:
- standardowe i powszechnie używane pompy zatapialne wymagają pełnego zanurzenia korpusu silnika w wodzie o temperaturze nie przekraczającej 40 stopni w celu zapewnienia odpowiedniego chłodzenia i odprowadzania ciepła z silnika i komory olejowej. Konstrukcje z podwójnym uszczelnieniem mechanicznym i komorą olejową lepiej tolerują pracę w niepełnym zanurzeniu i jest ona dopuszczalna np. w trybie S3 czyli 15 minut pracy i określony czas postoju. Tego typu pomp można użyć do odpompowania cieczy z pompowni, jeżeli czas jest pracy nie przekroczy zakładanej wartości pracy w trybie przerywanym.
- wyjątkiem są pompy wyposażone w płaszcz chłodzący lub zaprojektowane na wyższe temperatury pompowanej cieczy, gdzie dopuszczalna jest praca ciągła w niepełnym zanurzeniu pompy
Montaż pomp zatapialnych — popularne warianty:
- posadowienie swobodne — pompa posiada własną płytę podstawy i najczęściej kolano tłoczne na wylocie, połączenie pompy z przyłączem rurociągu tłocznego za pomocą węży elastycznych
- montaż ze stopą sprzęgającą — pompa wyposażona w specjalnym zaczep ślizgowy jest opuszczana jest po prowadnicach (najczęściej rurowych) do dolnego elementu — stopy sprzęgającej — trwale zamontowanej na dnie pompowni. Zaczep ślizgowy pompy posiada uszczelkę, która tworzy uszczelnione połączenie pomiędzy pompą i stopą (za docisk uszczelki do płaszczyzny stopy sprzęgającej odpowiada ciężar pompy). Całość zaprojektowana jest tak, aby zasprzęglenie odbyło się samoczynnie po opuszczeniu pompy w dół do stopy sprzęgającej.
- Posadowienie w komorze “suchej” — w takim przypadku komora pompowni jest suchym pomieszczeniem technicznym, a napływ ścieków kierowany rurociągiem ssawnym. W przypadku takiego posadowienia pompy zatapialne nie posiadające silnika z wentylatorem muszą posiadać możliwość ciągłej pracy w niepełnym zanurzeniu. Taką cechę spełniają np. pompy zatapialne wyposażone w płaszcz chłodzący wokół silnika. Pompy mogą zostać posadowione w pozycji poziomej lub pionowej.