profesjonalny dobór pomp
i rozwiązań pompowych

 • Pompy wirowe SAER

  wydajność do 10 000 m3/godz.

  Pełen typoszereg pomp do wody czystej i zanieczyszczonej

  KATALOG POMP
 • Pompy głębinowe SAER

  niezawodne rozwiązanie

  Największa fabryka pomp głębinowych w Europie

  KATALOG POMP
 • Pompy zatapialne do ścieków

  ZENIT

  Renomowane pompy znane na całym świecie. Moc do 185 kW
  Najwyższej sprawności pompy UNIQUA

  ZOBACZ
 • Pompy beczkowe

  LUTZ

  Cenione pompy beczkowe niemieckiej marki LUTZ

  ZOBACZ
 • Pompy membranowe

  FLUIMAC / CAFFINI

  Pompy w wykonaniach ATEX i dla przemysłu spożywczego FDA

  ZOBACZ
 • Pompy ślimakowe

  SYDEX

  Rewelacyjne włoskie pompy śrubowe

  ZOBACZ
 • Pompy trójśrubowe

  SETTIMA do oleju i paliw

  Ciche i wysokosprawne pompy wrzecionowe SETTIMA do układów smarowania i paliw

  ZOBACZ
 • Pompy dozujące

  ITC

  Pompy elektromagnetyczne i elektryczne ze śrubą mikrometryczną

  ZOBACZ
 • Pompy perystaltyczne

  ASP

  Pompy jelitowe dla niskich i wysokich ciśnień

  ZOBACZ
 • Pompy samozasysające VICTOR

  serii S

  Pompy samozasysające do brudnej wody i szlamu VICTOR PUMPS. Najwyższa trwałość. Mnogość zastosowań.

  ZOBACZ
 • Pompy z elastycznym wirnikiem

  FLEX, ZUWA

  Pompy z gumowym wirnikiem - do różnych zastosowań

  ZOBACZ
 • Pompy zębate

  serii R

  Pompy zębate do oleju, glikolu, asfaltu, kleju i żywic oraz innych
  cieczy o zróżnicowanej lepkości. Najwyższa trwałość.

  ZOBACZ
 • Pompy ściekowe

  FLYGT serii N

  Znane i cenione pompy FLYGT
  z wirnikiem typu N o wysokiej sprawności

  ZOBACZ
 • Motopompy szlamowe

  serii S

  Motopompy z silnikiem spalinowym VICTOR PUMPS. Trwałe i niezawodne, najlepsze rozwiązania dla budownictwa

  ZOBACZ
 • Pompy zatapialne EVAK

  seria EUB

  Profesjonalne pompy do pracy ciągłej i wymagających zastosowań. Świetny stosunek ceny do jakości.

  ZOBACZ
 • Pompy dla straży pożarnej

  Motopompy z silnikiem spalinowym na przyczepie, wraz z osprzętem.

  ZOBACZ
 • Pompy wielostopniowe

  średnica wylotu do 200 mm !

  Pompy pionowe wielostopniowe. Wyjątkowa jakość w konkurencyjnej cenie.

  ZOBACZ
 • Pompy ściekowe

  FAGGIOLATI

  Najwyższej jakości rozwiązania dla gospodarki ściekowej, także w wykonaniu do cieczy agresywnych chemicznie i specjalnych aplikacji

  ZOBACZ

Bypassy ściekowe – zastosowanie pomp samozasysających lub zatapialnych

Przy wielu typach prac inżynieryjno-budowlano-remontowych, możemy mieć do czynienia z koniecznością uruchomienia „obejścia” fragmentu istniejącej linii kanalizacyjnej w zakresie przepompowania ścieków , tzw. „bypassu ściekowego”.

Przyczyną do zastosowania  pompowania metodą bypass może być np. : budowa nowej linii kanalizacyjnej, remont pompowni, awaria pompowni, uszkodzenie grawitacyjne linii kanalizacyjnej lub kombinacja tych czynników.  W większości przypadków odwodnienia typu „bypass” mogą być wykonywane pompami odśrodkowymi samozasysającymi (w tym ze wspomaganiem próżniowym) lub zatapialnymi.

Poniżej przedstawiamy wybrane informacje przydatne przy planowaniu bypassów ściekowych.  Informacje te również znajdują zastosowanie w bypassach wody i innych.  Zastosowanie tych technik  ułatwi właściwe przeprowadzenie projektu. 

Pompy odśrodkowe, samozasysające -ssąco-tłoczące

Większość  projektów bypass wykonywanych jest przy pomocy pomp odśrodkowych, zalety: średnica linii ssącej nie jest z reguły ograniczona - w przeciwieństwie do ograniczeń pomp zatapialnych. Przy pompach zanurzeniowych często wąskie wejście do zbiornika wyklucza użycie zbyt dużej pompy zatapialnej, która np. nie zmieści się we włazie. Pompy odśrodkowe mogą być połączone równolegle przy większym przepływie medium i szeregowo przy większym wymaganym podnoszeniu – ciśnieniu pracy.  W przypadku równoległego zasysania, wielkość komory ssawnej lub włazów może stanowić także pewnego rodzaju ograniczenie.

Przy doborze wielkości i ilości pomp odśrodkowych do projektów bypass konieczne jest pamiętać o poniższych aspektach i parametrach.

1. Maksymalny wymagany do obsłużenia przepływ   -  nie należy oczywiście dobierać tutaj pompy wyłącznie na podstawie maksymalnej wydajności wynikającej z charakterystyki (częsty błąd popełniany przez handlowców niektórych firm wynajmujących)

2. Geometryczna wysokość ssania (static suction lift): pionowa różnica w metrach między pompą (a w zasadzie poziomie wirnika), a lustrem wody. NPSH (Nadwyżka Antykawitacyjna) pełni istotną rolę w doborze właściwej pompy. Przy wyborze pompy odśrodkowej do bypassów pierwszym czynnikiem do rozważenia jest NPSHR (wymagane NPSH) pompy. Zaniedbanie sprawdzenia NPSHR pompy jest najczęstszym błędem podczas dobierania pomp samozasysających lub pomp ze wspomaganiem próżniowym. Z zasady działania pomp wirowych , wynika to że „zużywają one” część dostępnej nadwyżki antykawitacyjnej (NPSHa)więcej lub mniej zależnie od głębokości zasysania oraz strat przesyłowych w linii ssawnej.W związku z tym ssanie jest ograniczone .

Przybliżenie koncepcji nadwyżki antykawitacyjnej NPSHa: na poziomie morza istnieje ok. 10 m(~1bar) ciśnienia atmosferycznego . Ciśnienie to naciska na ciecz, która podnosi się w kierunku wirnika, siła odśrodkowa wytwarza wtedy ciśnienie i następuje wyrzut. Podobne zjawisko zachodzi gdy pijesz wodę przez słomkę  - wytwarzasz próżnię w słomce i woda podnosi się dzięki ciśnieniu atmosferycznemu. W próżni doskonałej (0,9999579462836481 atm) można podnieść wodę na wysokość nie większą niż 10,3 m. W związku z ograniczającymi czynnikami  jak np. efektywność pompy, wysokość ssania jest z reguły ograniczona do ok 8-8.5m na co składa się suma różnicy geometrycznej oraz strat przesyłowych. Z przyczyn praktycznych całkowita wysokość ssania powinna zostać ograniczona do ok 7,5 m, a geometryczna różnica poziomów – wirnik-lustro cieczy  nie powinna przekraczać 6-6.5m

3. Geometryczna wysokość tłoczenia (Static Discharge Head): pionowa różnica pomiędzy poziomem wirnika, a poziomem wylotu końca linii tłocznej.

 Układ zasysania pompy ssąco-tłoczącej

4. Straty przesyłowe. Kalkulatory strat przesyłowych umożliwiają ich obliczenie w zależności od długości i średnicy linii ssawnych i tłocznych. Pokazują też prędkość przepływu w metrach na sekundę. Zalecane jest by prędkość przepływu nie przekraczała 3-4 m/s . Powyżej tej prędkości drastycznie rosną starty przesyłowe.  Znajomość strat przesyłowych i geometrycznej wysokości podnoszenia, pozwala obliczyć całkowitą wysokość podnoszenia (Total Discharge Head)

 

5. Ciśnienie na zrzucie. Jeśli zrzut bypassu podłączany jest do istniejącej kanalizacji ciśnieniowej, to ciśnienie na zrzucie (końcu linii tłocznej) powinno być odpowiednio zwiększone - niekiedy zalecane jest nawet by było ponad dwukrotnie wyższe od ciśnienia w kanalizacji (dokładna wartość zależy też od przepływów na bypassie i w kanalizacji) Należy to uwzględnić przy kalkulacji niezbędnego ciśnienia roboczego pompy.

 

Pompy odśrodkowe wspomagane próżniowo z hydrauliką odporną na zatykanie są najczęściej wybierane przy odwodnieniach metodą bypass, ponieważ mają względnie duże wydajności i możliwość ewakuacji powietrza (co pozwala na wielokrotne automatyczne zasysanie przy pustej linii ssawnej). Pompy napędzane są silnikami elektrycznymi lub spalinowymi (często w wersjach wyciszonych).

 układ wielu pomp na bypassie ściekowym

Pompy zatapialne

 

Pompy zatapialne do ścieków, to pompy z silnikiem we wspólnej obudowie zanurzane w pompowanym medium. Ich główna zaleta to praca bez konieczności zasysania – pompa jest cały czas zalana pompowanym medium.  Nie mają ograniczeń wysokości podnoszenia, jednakże w większości przypadkow  wymagany jest pewien minimalny poziom zanurzenia – konieczny dla właściwego chłodzenia silnika oraz tego aby pompa nie zaciągała wody z powietrzem (tzw „snooring” - chrapanie). Główna wada tego typu urządzeń w kontekście bypassów to wymiary i waga w połączeniu z rozmiarami otworu przez który zanurzane są w zbiorniku. Zależnie od typu ścieków, może wystąpić okresowa konieczność czyszczenia pomp– części stałe mogą blokować wirniki (co zresztą może być także problemem przy pompach zasysających).  Jeśli w miejscu prac niedostępna jest sieć elektryczna, potrzebny jest dodatkowo generator prądotwórczy.

 

Przy doborze pomp zatapialnych do projektów bypass konieczne jest pamiętać o poniższych parametrach.

1. Maksymalny przepływ .

2. Geometryczna wysokość tłoczenia (Static Discharge Head): pionowa różnica w metrach między wirnikiem, a wylotem linii tłocznej.

3. Rozmiar, typ i długość przewodów i mocowań.  Pompy zatapialne najczęściej napędzane są silnikami elektrycznymi, ale zdarzają się jednostki z napędem hydraulicznym. Często maksymalny przepływ medium przekracza wydajność pojedynczej pompy – łączy się wtedy  jednostki równolegle. Pompy połączone równolegle mogą mieć wspólną linię tłoczną (choć mogą być także niezależne).  Jeśli wysokość podnoszenia przekracza możliwości pojedynczej pompy, jednostki łączone są szeregowo, czyli zrzut pierwszej pompy jest podłączony do ssania pompy kolejnej. Nie jest to częste rozwiązanie, ponieważ w momencie gdy pierwsza pompa ulegnie awarii, cały układ jest zablokowany.

 

Pompy zapasowe

Podczas planowania bypassu należy wziąć pod uwagę udział pomp zapasowych-rezerwowych. We wzorcowym przypadku, dodatkowy zapas w zakresie przepływności powinien odpowiadać minimum 50 % zaplanowanych potrzeb. Zdarza się (przy mniejszych przepływach i mniejszej liczbie pomp) że stosuje się zapas odpowiadający 100% potrzeb.

 

Plan prac metodą bypass

Plan prac metodą bypass powinien zawierać:

1. Uruchomienie odwodnienia i procedury eksploatacyjne

2. Kontrola odwodnienia

3. Procedura na wypadek wycieku

4. Procedura zapisu kontrolowanych danych

5. Wykwalifikowana obsługa – operatorzy i instalatorzy

 

Procedury eksploatacyjne powinny zawierać informację o potrzebie czyszczenia wirników w momencie zablokowania ich przez ciała stałe znajdujące się w medium.

Obydwa typy pomp – odśrodkowe-ssącotłoczące i zatapialne mają swoje wady i zalety. Którekolwiek rozwiązanie wybierzesz, pamiętaj, że wydajność jest tylko jednym z wielu parametrów do rozpatrzenia.

 Tagi: bypassy,pompy do ścieków,pompy zatapialne, pompy samozasysające


Powiązane kategorie i produkty :


Serwis

Oferujemy profesjonalne usługi serwisowe pomp i urządzeń pompowych.

Czytaj

Pompy

W naszej ofercie znajdą Państwo pompy wielu renomowanych i znaczących producentów.

Czytaj

Części

Oferujemy także części do pomp i zespołów pompowych: wirniki, uszczelnienia itp.

Czytaj
Kontakt z nami

P.P.H.U. KLAUDIA Sp. z o.o.

43-450 Ustroń

ul. J. Kreta 24

E-mail: strefapomp@klaudia.eu

icon_tel+48 33 483 34 76

icon_tel+48 33 854 76 96

Oferta pomp przemysłowych

 
Do góry ↑