CHARAKTERYSTYKI POMPY
Producent pompy jest zobowiązany do podawania jej nominalnych wartości określających parametry pracy, które pozwalają przyszłemu użytkownikowi na ocenę urządzenia, w stosunku do danego zapotrzebowania. Jednak w praktyce rzadko występują warunki, które idealnie odpowiadają założonym danym. Kiedy zależy nam na dokładnych danych pracy pompy działającej w warunkach praktycznych musimy znać dodatkowe parametry, które w sposób rzeczywisty odzwierciedlają pracę pompy lub całej instalacji. Szczególnie w układach, gdzie występuje zespołowa praca kilku pomp, a różnice w danych faktycznych i nominalnych nakładają się kaskadowo, wartości parametrów pracy układu mogą zasadniczo różnić się od tych założonych, które wynikają z tabliczek znamionowych zakładanych w teorii. Do oceny warunków pracy przy zmiennych warunkach rzeczywistych służą krzywe charakterystyczne popularnie zwane charakterystykami pompy.
Charakterystyka przepływu — można powiedzieć, że jest to główna charakterystyka dla pompy zwana inaczej krzywą dławienia. Przedstawia ona wysokość podnoszenia H w zależności od wydajności pompy Q:
H = f(Q)
Dla pomp wyporowych często spotkamy się z wykresem:
Q = f(H) lub Q = f(Δp),
gdzie kolejno wydajność jest funkcją wysokości podnoszenia lub funkcją przyrostu ciśnienia.
Charakterystyka poboru mocy pompy — pobór mocy na wale lub sprzęgle danej pompy.
P = f(Q)
Dla pomp wyporowych odpowiednio:
P = f(H) lub P = f(Δp)
Charakterystyka sprawności pompy -
ŋ = f(Q)
dla wyporowych:
ŋ = f(H) lub ŋ = f(Δp)
Przebieg danej krzywej otrzymuje się w sposób doświadczalny. Podczas pracy pompy, zmieniając parametry ustala się odpowiednio dane i nanosi się je na poszczególne osie na wykresie. W ten sposób otrzymujemy poszczególne krzywe charakterystyki. Potem, eksploatując dane urządzenie, jeżeli znamy dane wejściowe (różne od nominalnych), w prosty sposób możemy sami ocenić poszczególne rzeczywiste parametry pracy naszej pompy, typu wydajność czy wysokość podnoszenia itp. Przykładowo zwiększając wysokość podnoszenia o dwa metry, o ile spadnie nam wydajność itd. Jednak należy pamiętać, że poszczególne charakterystyki wykonuje się dla określonych warunków i rodzaju cieczy, więc zmiana parametru typu ciśnienie lub temperatura również wpłynie na zmianę parametrów pracy, nie mówiąc o przepompowywaniu innej cieczy niż ta, dla której opracowywano daną charakterystykę. W takim wypadku należy skontaktować się z producentem danej pompy.