Dane techniczne
Podstawowe informacje o pompach.
Wydajność maksymalna
40000.00 m3/h
Podnoszenie maksymalne
1000.00 m
Wykonania materiałowe
żeliwo szare, stal kwasoodporna, tytan, brąz, hastelloy, stal Duplex
Zasilanie
elektryczne 230V i 400V
Pompy diagonalne — dla przemysłu
Pompy z pionowym wałem i silnikiem na powierzchni (tzw. pompy wałowe, pompy stropowe, pompy diagonalne) to znakomita alternatywa dla standardowych pomp ssących i głębinowych (brak zasysania, zasada działania części hydraulicznej jest podobna jak pompy głębinowej).
Zalety w porównaniu do innych konstrukcji:
- Brak zasysania (w przypadku pomp ssących konieczna jest praca z zaworem stopowym i pompymają tendencję do zapowietrzania się, poza tym często głębokość pompowni nie pozwala na zastosowanie klasycznych pomp ssących ze względu na zbyt dużą wysokość ssania lub niskie NPSHa układu pompowego)
- Silnik suchy montowany na zewnątrz. Łatwość eksploatacji w przeciwieństwie do pomp zatapialnych czy głębinowych. Brak problemów z koniecznością zapewnienia odpowiedniego chłodzenia pomp głębinowych, nie wymagają dodatkowej rury osłonowej gdyż jest ona częścią urządzenia)
- Długość wału konfigurowalna, do kilkudziesięciu metrów
- Różne rodzaje zabudowy
Pompy pionowe turbinowe ( z ang. Vertical Turbine Pumps) zbudowane są z 3 głównych modułów: części silnikowej, części przeniesienia napędu oraz części układu hydraulicznego. Pompy produkowane są w wielu wariantach, jednakże przede wszystkim jako jedno i wielostopniowe. Wał pompy może być smarowany cieczą lub olejem. Pompy ze smarowaniem olejowym posiadają dodatkowe komory, w których znajdują się smarowane łożyska.
Pompy wałowe mają wiele szczególnych zalet z których jedną z największych jest brak typowego rurociągu ssawnego często będącego powodem problemów z eksploatacją układu pompowego. Umożliwiają one również wydobywanie wody z ujęć gdzie zwykła pompa ssąca nie znajdzie zastosowania (np. w przypadku gdy istnieje potrzeba wydobycia cieczy z głębokości przekraczającej ok. 7–8 m, która jest granicą ssania stosowanych w praktyce pomp ssących). Silnik pompy umieszczony jest na górze, w związku z czym dostęp do niego jest znacznie ułatwiony, a eksploatacja i konserwacja urządzeń jest łatwa i mało kłopotliwa.
Pompy wałowe osiągają wysokie sprawności, nawet ponad 80% co czyni je szczególnie wartymi rozważania w najbardziej chłonnych energetycznie zastosowaniach — podczas osiągania największych wydajności i wysokości podnoszenia w elektrowniach i układach procesowych dostarczania wody dla przemysłu.
Firma Layne Bowler założona przez jednego z pionierów w zakresie budowy pompy wałowej jest jednym z czołowych graczy na światowym rynku. Jej urządzenia dostarczane są do kilkudziesięciu krajów świata, a pompy obsługują wiele strategicznych obiektów takich jak rzeczne tamy i zapory, pompownie powodziowe, układy obiegu wody chłodzącej w ogromnych elektrowniach. Producent posiada niezbędne doświadczenie w projektowaniu oraz własne centrum testowe. Większość pomp produkowanych jest specjalnie dla konkretnego projektu zapewniając maksymalną oszczędność energii i prawidłowy dobór urządzenia pod aplikację.
Pompy w instalacji pływającej — na pontonie (odwadnianie jeziora).
Sposoby instalacji/zabudowy pomp (w przypadku jednego stropu)
Przykładowe zastosowania pomp wałowych
Służymy doradztwem technicznym i wsparciem w zakresie doboru optymalnego rozwiązania.
Zapraszamy do kontaktu, konsultacje techniczne: Tel. +48 668 521 723