POMPOWNIE Z PODNOŚNIKAMI ŚLIMAKOWYMI
Podnośniki ślimakowe jako rozwiązanie do konstrukcji pompowni doskonale sprawdzają się w sytuacji, kiedy wymagana jest niewielka wysokość podnoszenia. Pompa ślimakowa złożona jest ze ślimaka ustawionego ze spadkiem w osłonie. Górny i dolny koniec wału ślimaka wsparty jest na łożyskach. Za sprawą ruchu obrotowego ślimaka drobiny płynu przemieszczają się względem zwoju ślimaka od najniższego zbiornika w górę, aż trafią do górnego zwoju, a stamtąd przemieszczają się do górnego zbiornika czy rur. Pompownie z pompami ślimakowymi nie posiadają przewodów ssawnych, ani tłocznych. Ścieki na najniższy poziom ślimaka wędrują w taki sposób, by ślimak pozostał nimi zalany na poziomie dolnych zwojów. Za to z najwyższego zwoju ścieki wypuszczane są swobodnie, nie poprzez ciśnienie i w związku z tym wypływają z przepompowni grawitacyjnie.
Parametry podnośników ślimakowych
Wysokość podnoszenia pomp jest stosunkowo niewielka, a jej wartość jest zależna od wydajności podnośników i wynosi od 2 do 7 m. Kąt nachylenia ślimaka względem poziomu mieści się zwykle w przedziale od 22 do 34°. Wydajność pompy ślimakowej w zależności od jej rodzaju waha się od 20 do 1800 m3/h. Prędkość obrotowa mieści się w granicy od 20 do 120 obr/min. Wartość prędkości ma wpływ na wydajność pompy, dzięki temu możemy regulować wydajność nadając odpowiednią prędkość obrotową. Pompownie z podnośnikami ślimakowymi różnią się od pompowni z pompami wirowymi. W tym przypadku takie parametry jak: zapotrzebowanie na moc, sprawność oraz wydajność stanowią funkcję wysokości podnoszenia, a dodatkowo wykorzystano nowy element, który wpływa na pracę pompy, czyli zanurzenie.
Zalety pompowni z pompami ślimakowymi
Zalety pompowni z pompami ślimakowymi to m.in. uproszczona budowa, prosty układ technologiczny, brak konieczności stosowania krat i rozdrabniarek. Nie pojawiają się tu też przewody ssawne i tłoczące.
Opracowano na podstawie:
1. „Konstrukcje budowlane pompowni ścieków”, Zbigniew Pląskowski, Marek Roman, Arkady, Warszawa 1973.