Pompy z elastycznym wirnikiem
Pompy z elastycznym wirnikiem dzięki swej specyficznej konstrukcji umożliwiają delikatne i sprawne pompowanie specyficznych mediów o zróżnicowanej lepkości i gęstości, także zawierających w swoim składzie gazy i wrażliwych na ścinanie. Pompy takie uszkadzają medium zawierające cząstki stałe tylko w minimalnym stopniu i umożliwiają pompowanie w obu kierunkach.
Elastyczne łopatki wirnika wyginając się i prostując (dzięki odpowiedniej krzywiźnie w wewnętrznym obszarze roboczym pompy) powodują zmianę objętości przestrzeni pomiędzy łopatkami powodując powstanie podciśnienia. Następnie medium jest transportowane w kierunku króćca tłocznego, gdzie opuszcza wnętrze pompy – łopatki wirnika kolejny raz trafiają w stronę krzywizny, a ich ugięcie powoduje „wyrzucenie” medium w stronę króćca tłocznego.
Pompy z elastycznym wirnikiem są samozasysające (nawet na sucho, zwykle do 2–3 metrów, maksymalnie do ok. 5 m) mogą pompować stosunkowo duże, ale w przeważającej większości miękkie części stałe. Podobnie jak przy innych pompach wyporowych pompowanie cieczy o wysokiej lepkości nie stanowi problemu.
Pompy z elastycznym wirnikiem to często pompy higieniczne, pompy spożywcze (mleko, wino, piwo, soki, sosy, serwatka, śmietana, jaja w płynie, miody, jogurty, serki i pompy dla przemysłu kosmetycznego (szampon, mydło, pasta do zębów, farba do włosów) oraz tekstylnego, farb i lakierów (barwniki, atramenty) oraz przemysłu chemicznego (kleje wodne, gliceryna, wosk, lateks, detergenty) i farmaceutycznego.
Konstrukcja pomp to korpus i króćce ssawny/tłoczny oraz wał ze stali kwasoodpornej (np. AISI 316L) oraz gumowy wirnik (EPDM, Neopren) oraz uszczelnienie mechaniczne węgiel/ceramika lub Węglik krzemu/węglik krzemu. Pozostałe elastomery stosowane w takich pompach to NBR lub VITON(FKM). Elementy metalowe mające styczność z pompowanym medium w przypadku pomp higienicznych są wykonane z polerowanej stali kwasoodpornej. W tym przypadku również uszczelnienia są zaprojektowane tak, żeby uniknąć w pompie obszarów, w których ciecz mogłaby się gromadzić i umożliwiać powstawanie bakterii i psucie się produktu, jednocześnie umożliwiając szybkie i sprawne mycie całego układu. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie wykonania części konstrukcji z brązu.