UKŁADY POMPOWE
Aby zmniejszyć wysokość słupa wody, a przez to wysokość podnoszenia pompy, stosujemy układ lewarowy. Do tego układu po stronie tłocznej dołączamy przewód, który zanurzamy pod lustrem cieczy w zbiorniku odpływowym. W ten sposób następuje ssanie po stronie tłocznej. To obniża wysokość słupa cieczy jedynie do różnicy w wysokości pomiędzy poziomami luster wody w zbiornikach.
Układ pompowy tłoczący to sytuacja, kiedy narzędzie tłoczące znajduje na poziomie cieczy wypompowanej lub nieznacznie poniżej, a ciecz wypompowujemy na zadaną wysokość.
Kiedy pompa umiejscowiona jest powyżej zbiornika wypompowywanego, a zarazem poniżej zbiornika docelowego, to układ taki nazywamy układem ssąco-tłoczącym. Łączy on w sobie cechy powyższych instalacji.
Układ pompowy syfonowy to taki, gdzie pompa znajduje się pod powierzchnią cieczy zbiorników ssawnego i tłocznego. Taki model jest rzadko stosowany.
Układ pompowy zamknięty to taki, gdzie występuje obieg cieczy w zamkniętym obwodzie, co eliminuje pacę podnoszenia, a pompa pokonuje jedynie opory przepływu całego układu. Takie rozwiązania stosuje się na przykład w układach chłodzących.