POMPY PRZEPONOWE, POMPY MEMBRANOWE
W przypadku pomp przeponowych narzędziem roboczym jest przepona (membrana), która jest połączona z korbą zamieniającą ruch obrotowy na posuwisto-zwrotny. Istnieją również pompy tego rodzaju, gdzie wykorbiony element zastępuje nurnik wywierający ciśnienie bezpośrednio na membranę. Ma ssaniu i tłoczeniu pompa membranowa z reguły posiada zawory zwrotne (np w formie klap gumowych)
Przestrzeń robocza w tego typu pompach jest całkowicie oddzielona od cieczy, co sprawia że takie pompy dobrze sprawdzają się przepompowaniu szkodliwych, trujących cieczach i innych tego typu przypadkach, gdzie bardzo zależy nam na szczelności. Z uwagi na swą szczelność, oraz dużą niewrażliwość tej technologii na zabrudzenia znajdujące się w cieczy wykorzystuję się je także do odwodnień w budownictwie (np. pompy przeponowe Caffini), melioracji oraz do pomp do zaprawy betonowej. Pompy przeponowe dostępne są także w wynajmie w specjalistycznych wypożyczalniach pomp.
Pompy przeponowe znajdują zastosowanie, jako pompy dozujące w różnego rodzaju maszynach produkcyjnych, gdzie ważne jest aby daną porcję półproduktów w stanie płynnym dostarczyć na przykład do formy nadającej kształt produktu. Również w innych urządzeniach mechanicznych, np. silnikach gdzie do procesu spalania potrzebne jest paliwo w odpowiedniej porcji tego typu pompy są odpowiednim rozwiązaniem.
Zależnie od zastosowania pompy membranowej, stosowane są różne materiały w zakresie wykonania membran i zaworów np. NBR, neopren, viton
Poniżej animacja demonstrująca działnie pompy membranowej
Dla uzyskania większych wydajności i większej ciągłości pompowania (z natury pompa membranowa pompuje pulsacyjnie) stosowane są niekiedy pompy dwumembranowe. Poniżej animacja