POMPY JAKO PRZENOŚNIKI CIECZY — DEFINICJE
Pompami nazywamy urządzenia, które należą do większej grupy urządzeń zwanych przenośniki cieczy ( płynów, zawiesin itp.), których zadaniem jest podnoszenie cieczy ze zbiorników położonych niżej do zbiorników położonych wyżej, lub do przetłaczania cieczy ze zbiorników o niższym ciśnieniu do zbiorników o ciśnieniu wyższym. Przenośnikami cieczy nazywamy więc, nawet najbardziej proste urządzenia typu czerpadło przy studni, koło młyńskie bądź mechanizm śrubowy, stosowane przez ludzi już od dawna. Pompy, ze względy na rozwiązania użyte przy ich budowie, są urządzeniami bardziej skomplikowanymi technicznie, ale za to potrafią pracować bardziej efektywnie.
Pompa to urządzenie, które do wykonania swoich zadań musi otrzymać energię mechaniczną z zewnątrz. To odróżnia pompy od innych urządzeń działających w oparciu o podobne rozwiązania techniczne, czyli silników wodnych (turbiny wodne itp.), które pozyskują energię z przepływu wody ( proces odwrotny). Dlatego właśnie integralną częścią pompy jest silnik, bez którego pompa nie jest w stanie funkcjonować. Ten silnik napędza narzędzie robocze znajdujące się wewnątrz pompy (np. tłok, wirnik, ślimak), które wytwarza oczekiwaną różnicę ciśnień między stroną dopływową (inaczej strona ssawna pompy), a odpływową (strona tłoczna), i dopiero to skutkuje żądanym przez nas efektem — przepływem cieczy z jednego zbiornika do drugiego.
Pompy w stosunku do tradycyjnych przenośników cieczy mają dużą wydajność przy stosunkowo niewielkich wymiarach. Na taki stan rzeczy pozwolił m.in. intensywny rozwój silników napędowych (o dużej prędkości obrotowa przy jednocześnie dużej mocy), które są wykorzystywane w układach pompowych. To pozwala ograniczać wielkość miejsca rezerwowanego dla urządzenia pompowego, umożliwia jego łatwą mobilność (transport do miejsc, w których jedynie okresowo wystąpiły potrzeby przepompowywania płynów, na okres trwania inwestycji lub w różnych sytuacjach awaryjnych). Wysoka wydajność i uzyskiwane wysokie ciśnienia pozwalają dodatkowo na wszechstronne wykorzystanie układów pompowych w przemyśle, rolnictwie, budownictwie oraz w życiu codziennym.
Tak szerokie zastosowanie pomp wymusiło na konstruktorach poszukiwania coraz to nowych rozwiązań, które były w stanie sprostać różnym oczekiwaniom pod kątem konkretnych zadań. Przecież z zupełnie innymi problemami stykali się konstruktorzy opracowujący pompy dla górnictwa czy dla systemów wodociągowych. Te zróżnicowane wymagania rynku spowodowały gwałtowny rozwój pomp, zarówno pod względem zastosowanych rozwiązań technicznych jak i technologii wykonania. W efekcie powstały pompy o różnych wysoce wyspecjalizowanych funkcjach (w zależności od rodzaju płynu, jego toksyczności, temperatury, wysokości ciśnienia oraz wielu innych czynników).
Dlatego każdorazowo dobór odpowiedniej pompy jest sprawą, którą należy dokładnie przeanalizować pod wieloma względami. Taka decyzja musi być precyzyjnie dopasowana do zadania, oraz uzasadniona ekonomicznie, zarówno pod względem ceny samej instalacji jak i późniejszej eksploatacji, czyli użytkowania oraz remontów.