POMPY ZĘBATE
W pompach zębatych narzędziem roboczym jest rotor w kształcie koła zębatego, a dokładniej od dwóch do maksymalnie pięciu takich współpracujących ze sobą kół zębatych, które zagarniają w przestrzeń między zęby ciecz tłoczoną i obracając się oraz ślizgając jednocześnie we wnętrzu pompy ( po cylindrze, którym jest wewnętrzna strona kadłuba) przesuwają ją w kierunku tłocznym.
Wyróżniamy pompy o zazębieniu zewnętrznym i wewnętrznym. Pompy tego rodzaju mogą posiadać zęby proste, ukośne i daszkowe.
Pompy zębate dzielimy również ze względu na wysokość ciśnienia, jakie potrafią osiągnąć:
- pompy zębate niskociśnieniowe – uzyskują do 1,6 MPa
- pompy z. średniociśnieniowe- uzyskujące ciśnienia w granicach 1, 6 – 6,3 MPa
- pompy z. wysokociśnieniowe uzyskujące ciśnienia powyżej 6,3 MPa.

Problemem w pompach tego typu jest zjawisko zasklepiania cieczy w przestrzeni międzyzębnej, oraz jednoczesne wywieranie presji na ciecz na całej długości zęba. To powoduje dodatkowe straty wydajności związane z oporami wypierania zasklepionej cieczy (objętości strefy tłocznej), co wywołuje naciski na łożyska oraz skokową charakterystyką pracy pompy. Takie utrudnienia likwiduje się za pomocą stosowania zębów skośnych, które w sposób ciągły otwierają i zamykają przestrzenie ssawną i tłoczną i powodują spokojniejszą pracę pompy (mniejszy hałas i drgania). Jednak w pompach z. o zębach skośnych występują siły wzdłuż osi na boczne ściany kadłuba, które z kolei nie występują, kiedy stosujemy zęby daszkowe.
Pompy zębate o uzębieniu wewnętrznym
W pompach z. o uzębieniu wewnętrznym koło napędzające o uzębieniu zewnętrznym, napędza koło o uzębieniu wewnętrznym położone mimośrodowo. Ta różnica w osiach powoduje powstanie przestrzeni, która rozcięta za pomocą przegrody w kształcie księżyca powoduje powstanie przestrzeni ssawnej i tłocznej. Kolo napędowe rozwierając przestrzeń międzyzębną powoduje zasysanie, a z drugiej strony schodzenie się zębów powoduje ciśnienie, które przetłacza ciecz.
Umiejscowienie jednego koła w drugim powoduje zmniejszenie wymiarów pompy w stosunku do pomp o uzębieniu zewnętrznym, a sposób działania dodatkowo powoduje mniej przestrzeni zasklepionej. Jednak ich budowa jest bardziej skomplikowana i złożona.