POMPY Z ROZDRABNIACZEM — KIEDY STOSOWAĆ I OGÓLNE DOŚWIADCZENIA
Pompy z rozdrabniaczem są chętnie wybierane przez klientów w sklepach i marketach, jednak warto zauważyć, że wielu sprzedawców oferujących te rozwiązania nie jest świadomych wszystkich wad i zalet tego produktu.
Pompy z rozdrabniaczem zostały zaprojektowane i są przeznaczone przede wszystkim dla dwóch zadań:
- do przepompowni ścieków podłączonych do kanalizacji ciśnieniowej, gdzie ze względu na różnicę poziomu terenu oraz duże odległości od kolektorów głównych nie ma możliwości zaprojektowania kanalizacji z kolektorem grawitacyjnym lub byłoby to zbyt kosztowne.
- gdy rurociąg tłoczny już istnieje i jest małej średnicy (40 mm lub mniejszy) lub trzeba pompować ścieki na dużą odległość (np. 300 metrów) lub na dużą wysokość (powyżej 12 metrów w pionie)
Wtedy pompa z rozdrabniaczem to jedyne rozwiązanie poza bardziej specjalistycznymi pompami dużych średnic, z wirnikami samoczyszczącymi, przeznaczonymi dla komunalnych przepompowni ścieków.
Jaką pompę z rozdrabniaczem wtedy wybrać ? — mechanizm rozdrabniający powinien być umiejscowiony przed wirnikiem (nóż tnący + tarcza tnąca — takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej), a poza mechanizmem tnącym wirnik jest umiejscowiony w taki sposób, że swoimi łopatkami z zaostrzonymi krawędziami poprawia skuteczność mechanizmu tnącego
— tarcza i nóż rozdrabniający powinny być wykonane z jednakowego materiału. Nie należy ufać producentom, którzy nie określają jasno materiału z jakiego wykonany jest mechanizm tnący — często są popularne sformułowania typu stal specjalna, stal nierdzewna, stop specjalny — najczęściej producent ma coś do ukrycia. Przykładem dobrego materiału dla rozdrabniacza jest np. stal narzędziowa — staliwo chromowe X102CrMo17 KU — stal stosowana do wyrobu narzędzi chirurgicznych, wysokiej jakości noży, łożysk tocznych, panewek, zaworów i innych części od których wymagana jest zwiększona odporność na ścieranie.
— moc pompy nie ma bezpośredniego przełożenia na skuteczność cięcia, argument typu mocna pompa — tnie lepiej i ma większy zapas mocy najczęściej jest bzdurą, niestety szeroko stosowaną w praktyce.
— połowa sukcesu to prawidłowy dobór pompy dokonany przez profesjonalistę na podstawie wywiadu z klientem i podania szczegółowych informacji, druga połowa to dobra pompa wykonana z wysokiej jakości materiałów
— znana marka pompy (np Grundfos, WILO) nie daje pewności, że pompa będzie lepsza niż innego producenta. Niektóre modele nawet najbardziej cenionych i uznanych producentów są ‚nazwijmy to “mniej udane” niż inne.