POMPY GŁĘBINOWE
Pompy głębinowe to wirowe pompy zanurzeniowe o niedużej średnicy dedykowane do pracy w przeznaczonych do tego studniach – takich gdzie lustro wody znajduje się poniżej 8m i zastosowanie pompy powierzchniowej jest wykluczone.
Pompy głębinowe stosuje się ogólnie do pompowania wody czystej i minimalnie zanieczyszczonej. Zanieczyszczenia mechaniczne wody pompowanej nie mogą być większe niż 100 mg/litr wody, a dla zespołów pompowych, w których wirniki i kierownice wykonywane są z tworzywa sztucznego do 50 mg/litr wody.
Ze względu na wielostopniową budowę umożliwiają osiągnięcie dużych ciśnień dlatego często stosowane są w dostarczaniu wody w przemyśle, rolnictwie (nawadnianie — pompy do deszczowni) i wodociągach.
Do pomp głębinowych stosuje się specjalne silniki elektryczne mokre lub suche z odpowiednim przyłączem (standardem jest NEMA). Standardowe prędkości obrotowe to 1450 lub 2900 RPM. Każdy silnik pompy głębinowej wymaga, w celu optymalnego chłodzenia odpowiedniej prędkości przepływu cieczy wokół silnika. Pompę montuje się bezpośrednio na silniku głębinowym, stąd określenie zespół pompowy. Zespół pompowy jest montowany w układzie pionowym. W dolnej części znajduje się głębinowy (zatapialny) silnik elektryczny, a w górnej głębinowa pompa wirowa. Bezpośrednio na silniku montowany jest korpus ssawny zabezpieczony sitem wlotowym, dalej poszczególne stopnie pompy składające się z korpusu i osadzonej w nim kierownicy oraz wirnika promieniowego lub diagonalnego. Zakończeniem pompy jest korpus zaworu zwrotnego i korpus tłoczny umożliwiający połączenie zespołu z rurociągiem tłocznym za pomocą kryz (kołnierzy) lub połączenia gwintowanego. Układ wirujący pompy łączony jest z wałem silnika za pomocą sprzęgła. Właściwe położenie wirnika w obudowie stopnia i kierownicy uzyskuje się przez tuleje dystansowe.
Większość pomp głębinowych może pracować zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej. Do pompowania wody pitnej w wodociągach pompy głębinowe muszą posiadać certyfikat Polskiego Zakładu Higieny.
Pompy głębinowe , z reguły stosuje się z modułami kontrolnymi zabezpieczającymi m.in przed suchobiegiem oraz umożliwiającą automatyczny rozruch np. zależnie od ciśnienia w układzie.