POMPOWNIE WYKORZYSTUJĄCE POMPY WIROWE — PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIA TECHNOLOGICZNE
Zwykle przepompownie posiadające pompy wirowe wyposaża się w kraty bądź rozdrabniarki. Jednak nieraz kiedy mamy do czynienia z pompowniami znajdującymi się na obszarze oczyszczalni ścieków, sprzęty te znajdują się poza przepompownią, zwykle są na zewnątrz i nie mają przykrycia lub umieszczone są w odrębnym obiekcie. Jeżeli przepompownie są małej lub średniej wielkości i posiadają pompy wirowe, nie trzeba stosować ani krat ani rozdrabniarek. Zamiast tego można wykorzystać zbiorniki sitowe lub kratowe.
Przykładowe implementacje — rozwiązania technologiczne przepompowni ścieków:
1) Pompownia w formie studni zapuszczanej, wyposażona w cztery pompy pionowe, których sumaryczna wydajność wynosi 15000 m3/h, a wysokość podnoszenia 15,5 m. Rozdrabniarka pompowa zespolona z kratą znajduje się nad zbiornikiem wyrównawczym, posiada również kratę rezerwową, która jest ręcznie oczyszczana. W tym przypadku głębokość kanału, z którego wypływają ścieki stanowiła główne utrudnienie. Dlatego zmniejszono ją do wartości minimalnej pojemności podziemnej partii przepompowni. Umożliwiły to pompy pionowe, które cechują się niewielkim potrzebami przestrzennymi. Ponadto umiejscowienie pomp tak nisko i blisko zbiornika wyrównawczego dało dobre uwarunkowania do ich pracy, ponieważ pompy w tym przypadku są ciągle zalane przez dopływające ścieki. Pozwoliło to na wyeliminowanie przymusowego zastosowania specjalistycznego sprzętu do zalewania pomp. Zaoszczędzono także za sprawą wydzielenia z obiektu pompowni pomieszczeń dodatkowych, w tym transformatorni, lokum administracyjnego, warsztatu, lokum na agregat rezerwowy prądotwórczy itd. Wymienione powyżej pomieszczenia zaprojektowane zostały na odrębnej jednopoziomowej konstrukcji, która należy do obszaru przepompowni. Zaprojektowano również drogę dojazdową i pas zieleni, który sprzyja ochronie terenu otaczającego pompownie przed jej szkodliwym wpływem na środowisko pod względem sanitarnym.
2) Pompownia ścieków miejskich wraz z zespołem krat, która składa się z: krat rzadkich, krat gęstych zespolonych z rozdrabniarką, kanału zabezpieczającego, zbiornika wyrównawczego i samej pompowni właściwej. Ścieki miejskie dostają się do omówionego układu przewodem o przekroju 80 cm znajdującym się na głębokości blisko 65 cm poniżej poziomu gruntu. Prześwit krat rzadkich oczyszczanych mechanicznie wynosi 0,7 cm. Kraty zaprojektowano w taki sposób, by w razie potrzeby można było je wymienić na kraty mające mniejszy prześwit np. 0,2 cm. W momencie awarii jednej z części krat, która połączona jest z rozdrabniarką; pozbywanie się zgarnianych skratek następuje dzięki kubłowi wywrotnemu oraz za sprawą elektrowciągu. Krata właściwa, to w tym wypadku krata zespolona z rozdrabniarką. Obok pompowni znajduje się zbiornik wyrównawczy wykonany z żelbetu, pokryty płytą z tego samego materiału, która wyposażona jest w żeliwny otwór pozwalający na wejście do komory. Płyta zbiornika pokryta jest dachem eternitowym wspartym na ramie z żelbetu. Ma on za zadanie chronić obiekt przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi np. deszczem, daje on też możliwość pozyskania większej powierzchni na składowanie. Największe dopuszczalne obciążenie płyty wynosi 0,5 tony/m3. Objętość zbiornika została wyznaczona na podstawie trzyminutowego maksymalnego dopływu ścieków i ma wartość 70 m3. Przepompownia wyposażona jest w cztery zespoły pomp (3 pompy pracujące w trybie ciągłym i 1 pompa rezerwowa). Zastosowanie pompy są pompami pionowymi, których wydajności wahają się od 310–450 m3/h, a wysokości podnoszenia od 14 do 19 m. Pompy zaprojektowano jako zalewane pompy grawitacyjne. Tuż pod powierzchnią terenu przewidziano układ pomieszczeń służących dla pracowników obsługujących przepompownię oraz zespół krat.
3) Podobny schemat krat, przepompowni oraz rozdrabniarek wykorzystano także w obiekcie w Danii. Wyróżnikiem jest tutaj przekazywanie ścieków do zbiornika przyległego do hali pomp, gdzie poziom lustra ścieków jest niezmienny. Wykorzystano cztery pionowe pompy, z których każda ma wydajność wynoszącą 1620 m3/h, a wysokość podnoszenia 72 cm.
4) Projektuje się również przepompownie ścieków pozbawione układów krat oraz rozdrabniarek. Zespoły krat, jak i rozdrabniarek ustawiono w tym przypadku poza budynkiem przepompowni bez przykrycia. Wykorzystano 4 pionowe zespoły pompowe, których łączna wydajność wynosi 450 m3/h, a wysokość podnoszenia 76 cm.
5) Kolejny przykład to duża przepompownia wyposażona w rozdrabniarki, która ma 14 pomp pionowych ustawionych w dwa rzędy. Zbiornik wyrównawczy zaprojektowany został tutaj w formie zespołu dwóch komór przyległych do hali pomp po dwóch różnych bokach.