POMPOWNIE PNEUMATYCZNE
Przepompownie pneumatyczne wykorzystuje się zazwyczaj do przepompowania niewielkich ilości ścieków lub osadów. Do ich największych zalet wliczamy brak konieczności uwzględniania w projekcie krat oraz urządzeń rozdrabniających oraz opcję pełnego zautomatyzowania pracy tego rodzaju pompowni.
Podnośniki pneumatyczne inaczej zwane są pompami Shona. Składają się z takich komponentów jak:
- zbiornik roboczy, gdzie grawitacyjnie spływają ścieki,
- kanał wlotowy stanowiący element składowy podnośnika, wyposażony w zasuwę oraz zawór zwrotny,
- dwa klosze umieszczone w środku zbiornika na jednym pionowo ustawionym pręcie, odrywają one rolę pływaków kierujących rozdzielaczem strumienia sprężonego powietrza.
Dostarczane ścieki oddziałują na wierzchni klosz poprzez sprężanie znajdujących się poniżej niego gazów zawartych w powietrzu. Dzięki temu klosz działa poprzez dźwignię na rozdzielacz otwierający dopływ strumienia sprężonego powietrza w stronę zbiornika roboczego, jak i poniżej klapy zaworu zwrotnego. Za sprawą takiego rozwiązania technologicznego ścieki są wypierane od zbiornika do przewodu tłoczącego, który także jest zaopatrzony w zawór i zasuwę. Gdy nastąpi obniżenie poziomu ścieków w zbiorniku klosz dolny ze względu na obciążenie ładunkiem ścieków opada niżej aż na dno zbiornika, a poprzez oddziaływanie na rozdzielacz generuje zablokowanie przepływu sprężonego powietrza w kierunku zbiornika, jak i poniżej klapy. W tym samym czasie dochodzi do złączenia zbiornika roboczego z atmosferą i rozpoczyna się kolejny cykl pracy pompy pneumatycznej.
Pneumatyczne przepompownie ścieków posiadające powyżej opisane urządzenie muszą zostać zaopatrzone w sprężarkę. Zespół elementów stanowiących całość pompy pneumatycznej wymaga stosunkowo niewielkiej powierzchni. Projekty takich przepompowni mogą okazać się oszczędne, jeżeli nie będą miały dużej kubatury. Uwzględnienie zbiornika wyrównawczego nie jest koniecznością, ponieważ jego zadanie realizuje zbiornik roboczy.
Można również zastosować podnośnik pneumatyczny pracujący w układzie ssąco-tłoczącym z dwiema pompami Shona. Na wyposażenie takiego podnośnika składają się dwa zbiorniki robocze, które pracują naprzemiennie. Sprężarka przez rozdzielacz generuje na początku w pierwszym zbiorniku nadciśnienie, a w pozostałym podciśnienie, później następuje zmiana sytuacji. Ścieki trafiają do zbiornika wyrównawczego, a stamtąd są cylindrycznie zasysane w stronę komór zbiorników roboczych zlokalizowanych przed nimi. Wypuszczane ścieki ze zbiorników roboczych płyną na zewnątrz poprzez powietrznik do przewodu.
Innym przykładem pompowni pneumatycznej jest prosta w budowie pompownia z pneumatycznym podnośnikiem osadu. Pompownia wyposażona jest w jeden zbiornik roboczy, który pracuje w układzie tłoczącym, ponieważ osady z osadników wstępnych są doprowadzane do podnośnika pod ciśnieniem ścieków, które znajdują się w osadnikach wstępnych. Można tu zaprojektować pompownię zespoloną z osadnikiem.
Opracowano na podstawie:
1. „Konstrukcje budowlane pompowni ścieków”, Zbigniew Pląskowski, Marek Roman, Arkady, Warszawa 1973.
2. http://en.wikipedia.org/wiki/Airlift_pump