NPSH — ZDOLNOŚĆ SSANIA
Parametr NPSH jest skrótem od Net Positive Suction Head i oznacza Nadwyżkę Wysokości Ssania, czyli zdolności ssawne danej pompy. Parametr ten często nie jest brany pod uwagę podczas dobierania pompy przez użytkownika, a może się okazać bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na pracę pompy w danych warunkach.
Nieodpowiednie warunki pracy związane z zasysaniem cieczy (zbyt duże podciśnienie) może doprowadzić w pompie do zjawiska kawitacji, które wywołuje zaburzenia w przepływie cieczy, a co gorsze w efekcie może doprowadzić do zniszczenia pompy lub jej elementów.
Kawitacja występuje w pompie kiedy po stronie ssawnej wskutek zmniejszenia ciśnienia powstają w cieczy pęcherzyki gazowe, które wskutek większego ciśnienia raptownie zanikają — dochodzi do implozji (odwrotność eksplozji) wewnątrz urządzenia. Zanikanie to trwa ułamki milisekundy i jest tak gwałtowne, że dochodzi do wyrywania cząstek metalu z wewnętrznych elementów pompy (np. z narzędzia roboczego – wirnik, rotor). Podczas jego występowania pompa na ogół wpada w drgania, wibracje i wydaje metaliczny hałas. W ciągu kilku godzin struktura wirnika może ulec zniszczeniu (będzie pełen dziurek i kanalików, które łatwo odróżnić od typowych wżerów spowodowanych korozją), co w końcu uniemożliwi dalszą eksploatację pompy.
Zjawisko kawitacji w pompach wyporowych zachodzi dużo rzadziej niż w pompach wirowych. Dzieje się tak głównie dlatego, że prędkości przepływu cieczy są na ogół dużo mniejsze niż w pompach wirowych, a co za tym idzie znajdują się mniejsze podciśnienia. Niemniej jednak w pompach, szczególnie tam gdzie występuje obrotowy ruch narzędzia roboczego, też należy pamiętać o możliwości zaistnienia tego zjawiska.
Dlatego właśnie, aby nie dopuścić do zjawiska kawitacji w instalacji pompowej musimy brać pod uwagę współczynnik NPSH.
Producenci pomp podają tzw. charakterystykę antykawitacyjną, czyli NPSHr (Q),która określa wymaganą nadwyżkę wysokości ssania nie dopuszczającą do wystąpienia zjawiska kawitacji. Więc dla interesującej nas wydajności Q odnajdujemy na wykresie charakterystyki wysokość ssania dopuszczalnego słupa cieczy Hs.